Jesień rządzi się swoimi prawami, dlatego w kuchni nie może zabraknąć aromatycznych przypraw, rozgrzewających zup, gorącej czekolady, dobrej książki i koca (lub kota 🙂 ) do ogrzania oraz wielu innych drobnych przyjemności nieodłącznie kojarzących się z jesienią. Dla mnie niewątpliwie jedną z takich jesiennych, małych przyjemności jest zupa z buraków. Być może zabrzmi śmiesznie, ale wszystkie wersje buraczanej zupy przywodzą mi na myśl Boże Narodzenie, za którym to w tym roku tęsknię jeszcze bardziej niż zazwyczaj. Obojętnie, czy będzie to czysty barszcz czerwony, z ziemniakami, barszcz ukraiński lub nawet sam zakwas buraczany – wszystko, co jest buraczane i czerwone wprawia mnie w świąteczny nastrój. I chociaż do świąt jeszcze daleko, już teraz można wprawić się w dobry humor, chociażby za pomocą zupy:)
Dodatek brukwi w barszczu może dziwić, ale myślę, że warto czasem po nią sięgnąć bo jest to warzywo bardzo niedoceniane. W UK brukiew jest częstym składnikiem gulaszy, kremowych zup czy zimowych zapiekanek. Ugotowana i utłuczona brukiew z powodzeniem może zastąpić ziemniaki do niedzielnego obiadu.
Oprócz buraków i brukwi w barszczu znalazły się też marchewka, pietruszka, ziemniaki a wszystko w towarzystwie aromatycznego czosnku i tymianku. Lubię eksperymentować z dodawaniem różnych ziół nawet do najbardziej tradycyjnych zup, bo przecież o to chyba w gotowaniu chodzi – próbowanie nowości i ciągłe szukanie ciekawych doznań smakowych. Gorąco polecam na jesienny, sycący obiad:)
Składniki:
- 1 cebula
- 1 duży ząbek czosnku
- 3 gałązki tymianku
- 1 średni ziemniak
- połowa brukwi
- 1 marchewka
- połowa pietruszki
- 4 średniej wielkości buraki (obrane i pokrojone w kostkę)
- litr bulionu
- oliwa do smażenia
- przyprawy: sól, pieprz, 1/2 łyżeczki ziół prowansalskich
- 2 łyżki soku z cytryny
- 1 łyżka octu winnego cytrynowego
- do podania: świeży lub suszony koperek, śmietana owsiana
Wykonanie:
- W dużym rondlu rozgrzać 2 łyżki oliwy, dodać pokrojoną w kostkę cebulę, drobno posiekany czosnek i tymianek. Smażyć przez 2 minuty jednocześnie mieszając.
- Następnie dodać pokrojone w małą kostkę ziemniaka i rzepę i smażyć przez około 5 minut. Podczas smażenia należy często mieszać warzywa, żeby się nie przypaliły. Jeśli będzie taka potrzeba, w trakcie smażenia można dodać trochę więcej oliwy.
- Kiedy ziemniaki lekko się zarumienią, dorzucić pokrojone w kostkę marchewkę i pietruszkę, podsmażać kolejne 2 minuty po czym dorzucić buraki. Wszystko wymieszać.
- Warzywa zalać bulionem, przyprawić do smaku solą, pieprzem, ziołami prowansalskimi. Garnek przykryć pokrywką i gotować, aż warzywa będą miękkie. Kiedy zupa jest gotowa, wyłowić z garnka gałązki tymianku.
- Na końcu wlać sok z cytryny i ocet, ewentualnie jeszcze doprawić solą i pieprzem.
- Gotową zupę posypać koperkiem, ewentualnie udekorować kleksem ze śmietany.