Dal makhani – bardzo gęsty, kremowy, maślany dal wywodzący się z północnej części Indii. Nazywany również 'kali dal' lub 'maa di dal', w dosłownym tłumaczeniu to soczewica gotowana w maśle. W niektórych resturacjach dal makhani przygotowuje się w specjalnych piecach tandoori, dzięki czemu duszona przez wiele godzin potrawa nabiera niesamowitego dymnego aromatu. Generalnie im dłużej soczewica jest gotowana, tym bardziej kremowa i miękka będzie jej konsystencja. Kluczowymi składnikami w tej potrawie – oprócz soczewicy urad dal – są masło i śmietana – można użyć ich wegańskich odpowiedników ale absolutnie nie wolno z nich zrezygnować. Dal jest nieco pracochłonny w przygotowaniu, ale smak na pewno wynagrodzi nam trudy oczekiwania! 🙂
Składniki:
- 100g czarnej soczewicy tzw. urad dal
- 50g suchej czerwonej fasoli
- 1 średniej wielkości cebula
- 4 ząbki czosnku
- 1 łyżka drobno posiekanego imbiru
- 1 łyżeczka kurkumy
- 1.5 łyżeczki przyprawy garam masala
- 1/3 łyżeczki asafetydy
- 1/4 łyżeczki sproszkowanego chili
- 1/3 łyżeczki soli
- 300g pomidorów
- 1 łyżka masła – klarowanego, zwykłego niesolonego lub ghee – może też być roślinne ghee
- 1 łyżka pokrojonej świeżej kolendry + dodatkowo odrobina do podania
- 1 łyżeczka sproszkowanej kolendry
- 1/4 łyżeczki mielonych goździków
- 1/4 łyżeczki cynamonu
- 1 łyżka dowolnej gęstej śmietany
- do podania: ryż, chlebki naan lub rotis
Wykonanie:
- Dzień wcześniej dokładnie wypłukać soczewicę i sprawdzić, czy nie ma w niej łusek lub drobnych kamyczków. Fasolę również opłukać, przełożyć razem z soczewicą do większego garnka i zalać zimną wodą. Odstawić na minimum 6 godzin lub na całą noc. Po tym czasie wszystko dokładnie wypłukać, przesypać do garnka z grubym dnem.
- Cebulę obrać, pokroić w drobna kostkę; dwa ząbki czosnku oraz imbir bardzo drobno posiekać i dodać całość do garnka z soczewicą.
- Wlać tyle wody, żeby dokładnie przykryła warzywa, następnie dodać: 1 łyżeczkę kurkumy, 1.5 łyżeczki garam masala, 1/3 łyżeczki asafetydy, 1/4 łyżeczki sproszkowanego chili, 1/3 łyżeczki soli.
- Zagotować po czym zmniejszyć ogień i gotować pod przykryciem przez godzinę lub nawet dłużej aż do momentu kiedy soczewica i fasola będą miękkie. Jeśli w trakcie gotowania ilość wody się zredukuje, trzeba uzupełniać jej ilość (warzywa powinny być cały czas przykryte wodą).
- Kiedy soczewica i fasola będą miękkie, można sparzyć pomidory, obrać ze skórki i drobno pokroić. Dobrym sposobem na szybkie przygotowanie pomidorów do potrawy typu dal czy curry jest ich starcie na tarce do warzyw – tak jak marchewkę na surówkę.
- W osobnym garnku rozgrzać łyżkę masła, dodać pozostałe posiekane dwa ząbki czosnku, smażyć przez 1 minutę po czym dodać pomidory i dusić przez 5 minut. Wyłączyć gaz.
- Pomidory przełożyć do garnka z soczewicą.
- Następnie czas na kolejne przyprawy: 1 łyżkę pokrojonej świeżej kolendry, 1 łyżeczkę sproszkowanej kolendry, 1/4 łyżeczki mielonych goździków, 1/4 łyżeczki cynamonu. Przyprawy delikatnie wmieszać w gotujące się warzywa, dusić przez kolejne 5 minut.
- Na koniec dodać śmietanę bezpośrednio do garnka, całość dusić jeszcze kilka minut.
- Gotowy dal podawać z ryżem, chlebkami naan, parathas lub rotis. Tradycyjnie dal makhani serwuje się też z prostą sałatką z czerwonej cebuli pokrojoną w krążki z dodatkiem mięty i sokiem z cytryny.
- Gotowy dal najlepiej smakuje na drugi dzień po odgrzaniu.
4 odpowiedzi na “Dal makhani – pendżabski dal z czarnej soczewicy”
Kocham ten przepis, w ciągu tygodnia zrobiłam już dwa razy. Genialne, rozgrzewajace aromatyczne danie. 🙂
Cieszę się! 🙂
Dziękuję i cieszę się że trafiło w upodobania:)
Najwspanialesze, najsmaczniejsze danie kuchni indyjskiej. Mogłabym jesc codzienie :]