Moje kuchenne eksperymenty z zupami nie kończą się na ulubionej pomidorowej, która pomimo tego, że na mojej liście zup ciągle jest numerem jeden, zaczyna mieć poważną konkurencję. Zupa, w której niedawno zasmakowałam to marokańska harira. Korzenie hariry leżą w Maroku skąd rozprzestrzeniła się na inne kraje Afryki. Zupa ta jest często jedzona przez muzułmanów w czasie świętego miesiąca Ramadanu, kiedy to praktykujący mogą spożywać posiłek dopiero po zachodzie słońca.
Tradycyjnie w harirze można znaleźć ciecierzycę, pomidory (świeże lub z puszki), soczewicę i nierzadko jagnięcinę lub kurczaka. Bogaty smak zupa zawdzięcza mieszance aromatycznych przypraw takich jak szafran, cynamon i imbir. Jest na pewno bardzo sycąca i pełna samych dobrych składników.
W swojej dzisiejszej wersji zrezygnowałam z soczewicy dodając w zamian czerwoną fasolę. Pamiętam też, że niedawno gotowałam tę zupę z pomarańczową papryką zamiast fasoli i jej smak był równie obłędny. Do zupy można zaserwować ulubione pieczywo, lub tradycyjnie daktyle, figi oraz podsmażone połówki cytryny.
Smacznego eksperymentowania!
Składniki:
- 400g puszka ciecierzycy lub pół szklanki suchej, namoczonej przez 12 godzin i następnie ugotowanej
- 400g puszka czerwonej fasoli
- 1 puszka krojonych pomidorów
- 2 marchewki
- 1 łodyga selera naciowego
- 1 duża cebula lub 2 mniejsze
- 2 spore ziemniaki
- litr dobrego bulionu warzywnego
- czubata łyżka drobno posiekanego korzenia imbiru
- 3 łyżki posiekanej kolendry lub natki pietruszki
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżki soku z cytryny
- 6 nitek szafranu
- po łyżce: kurkumy, cynamonu; szczypta pieprzu kajeńskiego, sól i czarny pieprz do smaku
Wykonanie:
- Cebulę obrać, drobno posiekać i wrzucić do dużego garnka.
- Z bulionu odlać 4 łyżki i wlać do miseczki. Pozostały bulion dodać do garnka z cebulą i gotować pod przykryciem przez około 10 minut.
- Przygotować pastę z przypraw: do miseczki z odlanym bulionem wsypać cynamon, kurkumę, pieprz kajeński, imbir, czosnek i dokładnie wymieszać aż powstanie gładka pasta.
- Następnie obrać warzywa i pokroić w kostkę. Do gotującego się bulionu dodać przygotowaną pastę, marchewkę i seler. Gotować przez 10 minut po czym dorzucić ziemniaki.
- Kiedy warzywa będą miękkie dodać pomidory, ciecierzycę, fasolę oraz szafran. Gotować na małym ogniu przez 5 minut a na końcu doprawić sokiem z cytryny, solą i pieprzem według uznania. Przed podaniem posypać kolendrą lub natką pietruszki.
- Zupa najlepiej smakuje na drugi dzień po ugotowaniu kiedy wszystkie przyprawy się przegryzą.
4 odpowiedzi na “Marokańska Harira”
Jutro zrobie!
Ciekawe składniki w tej zupie z cynamonem jeszcze nie jadłam i znowu mnie kusi by to spróbować ale dopiero za 3 dni bo właśnie skończyłam gotować grochówkę..
Ugotowałam tą zupkę i muszę przyznać że ten cynamon daje bardzo wyrazisty smak i zapach w całości i bardzo mi smakuje ,choć następną zrobię trochę mniej pikantną bo takie wolę——ogólnie zupka bardzo pożywna,wartościowa i smaczna—-polecam.
Dziękuję za przetestowanie przepisu! Żeby było mniej pikantnie można zupę zagryzać słodkim daktylem i oszczędnie przyprawić solą i pieprzem:)