Kategorie
Przetwory

Ogórki konserwowe

Ogórki konserwowe to jeden z moich ulubionych zimowych przysmaków. Nie zrobiłam co prawda jakiejś oszałamiającej ilości ogórków konserwowych bo aż całe dwa duże słoiki (!) ale i tak jestem z siebie dumna, że w tym roku udało mi się zrobić jakiekolwiek. Kupienie większej ilości polskich ogórków za jednym zamachem w moim osiedlowym sklepie graniczy niemal z cudem, dlatego tym bardziej cieszę się, że oprócz kilku słoiczków sałatki ogórkowej mam też domowe ogórki konserwowe.

Proponowany przepis to wersja ogórków konserwowych na słodko, bo takie preferuję zdecydowanie bardziej od tych nadmiernie octowych.

Do przetworów najlepsze będą małe ogórki – moje widoczne na zdjęciu są akurat większych rozmiarów, ale innych zwyczajnie nie miałam. Po upchnięciu ogórków i przypraw do słoików zalewamy je zimną zalewą i pasteryzujemy tylko 5 minut od momentu zagotowania – dzięki temu mamy pewność, że ogórki będą chrupiące. Smacznego!

ogórki konserwowe

 

Ogórki konserwowe
Chrupiące ogórki konserwowe w słodkiej zalewie
Drukuj
Przygotowanie
20 min
Gotowanie
20 min
Całkowity czas
40 min
Przygotowanie
20 min
Gotowanie
20 min
Całkowity czas
40 min
Składniki
 1. niezbyt duże ogórki gruntowe (dowolna ilość)
 2. do każdego słoika: po gałązce kopru (takiego z baldachem), nieduży kawałek korzenia chrzanu, kilka cienkich plasterków marchewki, 2 kulki ziela angielskiego, 2 ziarenka czarnego pieprzu, 1/3 łyżeczki białej gorczycy, 1 ząbek czosnku
zalewa na 2 litrowe słoiki
 1. 5 szklanek zimnej wody
 2. 1 szklanka octu 10%
 3. 2 łyżki soli do przetworów
 4. 12 - 14 płaskich łyżek cukru
Przygotowanie
 1. Ogórki dokładnie umyć, wyszorować szczoteczką, wysuszyć.
 2. Do przygotowanych wcześniej wyparzonych słoików wkładać kolejno: koper, chrzan, plastry marchewki, ziele angielskie, pieprz, gorczycę, czosnek i ciasno układać ogórki.
 3. Wszystkie składniki zalewy dokładnie wymieszać.
 4. Każdy słoik uzupełnić zalewą.
 5. Dno garnka wyłożyć czystą ściereczką kuchenną lub specjalną podkładką, ułożyć słoiki (uważając, żeby się nie dotykały), wlać zimną wodę do wysokości około 2 cm poniżej pokrywek i pasteryzować od zagotowania wody przez 5 minut.
 6. Gorące słoiki ostrożnie wyjmować, sprawdzić jeszcze raz czy pokrywki są dobrze dokręcone i ustawić słoiki do góry dnem .
 7. Po wystudzeniu słoiki odwrócić i odstawić.
Uwagi
 1. Do konserwowania wybierajmy jak najmniejsze ogórki - będą idealne np. na koreczki
Los Wege https://www.loswege.com/

Dodaj komentarz