Już dawno na blogu nie pojawił się żaden przepis na danie obiadowe, dlatego dzisiaj wrzucam jeden z moich ulubionych przepisów na warzywne pulpety z pęczakiem, marchewką i selerem naciowym.
Tak naprawdę jeśli chodzi o 'przerabianie' mięsnych potraw na warzywne, wegetarianie i weganie opanowali tę sztukę do perfekcji. Może dlatego niesłabnącą popularnością cieszą się różnego rodzaju bezmięsne kotlety, zraziki czy pulpety – zwłaszcza zimą, gdy zmarznięci mamy ochotę zjeść coś konkretnego. Takie warzywne pulpety są świetnym dodatkiem do spaghetti czy innego ulubionego makaronu, ziemniaczków czy ryżu. Można je też wsadzić do pity i podać z sałatką – mogą wtedy śmiało udawać falafele!
Składniki:
- 1 torebka kaszy pęczak (100g)
- 1 łyżka mielonego siemienia lnianego + 2.5 łyżki wody
- 1 średnia cebula
- 1 marchewka
- 3 łodyżki selera naciowego
- 4 łyżki płatków owsianych
- 4 łyżki bułki tartej
- 1 duży ząbek czosnku, posiekany
- 20g posiekanej natki pietruszki
- 1 łyżka koncentratu pomidorowego lub 2 łyżki keczupu
- 1/2 łyżeczki suszonego cząbru
- 1-2 łyżki jasnego sosu sojowego
- 1/2 łyżeczki pieprzu
- oliwa do smażenia
Wykonanie:
- Kaszę ugotować według przepisu na opakowaniu, wystudzić, przełożyć do pojemnika blendera z ostrzem w kształcie litery S.
- Łyżkę siemienia zalać wodą, wymieszać, odstawić na kilka minut aż siemię napęcznieje.
- Cebulę pokroić w kostkę, marchewkę zetrzeć na tarce, łodyżki selera drobno pokroić.
- Na patelni rozgrzać łyżkę oliwy, dodać połowę pokrojonej cebuli, podsmażać przez 2 minuty często mieszając. Dodać marchewkę i selera, podsmażać przez kolejne 2 minuty.
- Podsmażone warzywa przełożyć do blendera, dodać kolejno: siemię lniane, pozostałą cebulę, płatki owsiane, bułkę tartą, czosnek, natkę pietruszki, koncentrat pomidorowy/keczup, cząber, sos sojowy i pieprz. Krótko zmiksować. Można jeszcze doprawić do smaku.
- Powstałą masę wstawić do lodówki na minimum 30 minut. Po tym czasie wyjąć i formować małe kulki wielkości mniej więcej orzecha włoskiego.
- Na patelni rozgrzać 2 łyżki oliwy. Uformowane pulpety krótko przesmażyć z każdej strony, po czym przełożyć je na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia.
- Piec 15 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni C.
- Upieczone pulpety można podawać z dowolnym sosem do makaronu, ryżu, kaszy itp.
- Z podanych proporcji wychodzi około 20-25 pulpetów.
W odpowiedzi na “Pulpety z pęczakiem”
Smacznie:)